
Er is een nieuwe subsidieverordening waarbinnen vrijwilligers veel eenvoudiger dan voorheen subsidie kunnen aanvragen. Staatssecretaris Bijleveld roept gemeenten op deze nieuwe Algemene Subsidieverordening (ASV) versneld in te voeren.
Vrijwilligersorganisaties ergeren zich aan de onduidelijke en tijdrovende aanvraagprocedures van subsidies. Een vrijwilliger kan wel 10 uur bezig zijn met een subsidieaanvraag. Uit onderzoek van MOVISIE blijkt ook dat formulieren te gedetailleerd en te ingewikkeld zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft met ondersteuning van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Financiën een vereenvoudigd model Algemene Subsidieverordening opgesteld die 40 tot 55% tijdswinst oplevert voor vrijwilligersorganisaties, burgers en bedrijven. Gemeenten die de Algemene Subsidieverordening invoeren sluiten aan bij recente ontwikkelingen op rijksniveau waarbij subsidieregels worden vereenvoudigd.
Nederland kent zo’n 6 miljoen vrijwilligers. Vrijwilligers zijn het cement van de samenleving. Ze willen hun tijd besteden aan het werk dat ze belangrijk vinden. Als gemeenten en het rijk het ze makkelijker maken om het vrijwilligerswerk uit te voeren zal dit flink bijdragen aan het socialer en leefbaarder maken van de samenleving. Daarom vinden Rijk en gemeenten dereguleren en het verbeteren van de dienstverlening voor vrijwilligers belangrijk. Het gaat daarbij om het verminderen van administratieve lasten door het vereenvoudigen van procedures en formulieren.
Nu de collectieve vrijwilligersverzekering door 98% van de gemeenten is ingevoerd, roept staatssecretaris Bijleveld gemeenten op verder te gaan en bestuurlijk lef te tonen door de subsidieprocedures aanmerkelijk te vereenvoudigen: met name verantwoordingsvrije subsidies en meerjarige subsidies schelen in tijd, geld en ergernis. Ook gemeenten zelf boeken winst. Zij kunnen controles vervangen door het proactief informeren en begeleiden van vrijwilligers bij de aanvraag van een subsidie of vergunning.
Bijleveld ondersteunt gemeenten bij het verminderen van administratieve lasten voor vrijwilligers met de handreiking ‘Aan de slag voor vrijwilligers’. Dit is een praktische hulp en bron van inspiratie voor portefeuillehouders, beleidsadviseurs, ambtenaren die zich op gemeentelijk niveau bezighouden met deregulering ten behoeve van vrijwilligers.
Kees Jan de Vet van de VNG geeft gehoor aan de oproep van staatssecretaris Bijleveld door een weddenschap te willen aangaan met de staatssecretarissen Bijleveld en De Jager. Deze weddenschap houdt namelijk in dat de gemeenten de ASV sneller invoeren dan het Rijk zelf het rijksbrede subsidiekader. Wanneer de staatssecretarissen winnen dan belooft De Vet dat hij en de ‘Minder Regels Meer Service’ regeldrukambassadeurs zich in zullen zetten voor een aantal vrijwilligersorganisaties naar keuze. Als de VNG deze weddenschap wint dan worden de staatssecretarissen uitgenodigd om de handen uit de mouwen te steken bij een aantal vrijwilligersprojecten bij de participerende gemeenten.
Bron: Ministerie van BZK, 3 december 2009
